Kā mazināt stresu
Doktora disertāciju profesors Džons Kabats-Zins aizstāvējis molekulārbioloģijā, izveidojis slavenu stresa mazināšanas klīniku un ar savām stresa mazināšanas metodēm panāk uzlabojumus pacientu veselībā. Lasi zemāk, lai uzzinātu viņa izstrādātās metodes par to kā izvairīties no ikdienas stresa.
21 solis, lai mazinātu ikdienas stresu:
1. Ik rītu atvēlēt 5 - 30 minūtes klusuma izbaudīšanai un meditācijai. Atveriet logu, ieklausieties dabas skaņās vai dodieties lēnā un klusā pastaigā.
2. Kamēr gaidāt, kad Jūsu mašīna iesils, pievērsiet uzmanību savai elpošanai.
3. Pievērsiet uzmanību ķermeņa spriedzei braukšanas laikā - rokas cieši apņem stūri, pleci izvirzīti uz priekšu un vēders sasprindzināts. Piestrādājiet, lai atbrīvotos un mazinātu šo spriedzi.
4. Neklausieties radio, kamēr braucat, ieklausieties sevī.
5. Braucot mēģiniet izmantot labo malējo joslu un brauciet nedaudz zem atļautā braukšanas ātruma.
6. Apstājoties pie sarkanās gaismas, pievērsiet uzmanību elpošanai un debesīm, kokiem vai savām domām.
7. Kamēr noparkojat savu auto, domājiet par darba dienu. Dodoties uz darbu, pārdomājiet, vai Jūs zināt, kur Jūs esat un kur dodaties.
8. Pievērsiet uzmanību ķermeņa sajūtām, sēžot pie galda; apzināti mēģiniet atpūsties un atbrīvoties no liekās spriedzes.
9. Pārtraukumus izmantojiet, lai atpūstos, nevis vienkārši iepauzētu. Piemēram, tā vietā, lai izdzertu kafiju vai palasītu, dodieties nelielā pastaigā vai pasēdiet un atjaunojieties.
10. Pamainiet savu pusdienošanas vietu.
11. Ja iespējams, aizveriet kabineta durvis, uz kādu brīdi, un mēģiniet apzināti atpūsties.
12. Ja iespējams, katrā darba stundā mēģiniet uz 1 - 3 minūtēm pārtraukt darbu. Piedomājiet pie savas elpošanas un ķermeņa spriedzes, izmantojiet šo laiku, lai atgūtu enerģiju un sagatavotos jaunam darba cēlienam.
13. Izmantojiet ikdienas nianses apkārtējā vidē, kas atgādina par Jums kā „centru”.
14. Izmantojiet pusdienlaiku vai citus mirkļus dienas laikā, lai aprunātos ar kolēģiem. Izvēlieties sarunu tematu, kas nav saistīts ar darbu.
15. Vienu vai divas reizes nedēļā izvēlaties pusdienot klusumā. Izmantojiet šo laiku, lai paēstu lēnām un būtu kopā paši ar sevi.
16. Darba dienas beigās mēģiniet apkopot dienā padarīto, paslavēt sevi par veiksmīgi padarīto, un saplānot nākamo dienu.
17. Uz mašīnu vai sabiedrisko transportu dodieties lēnām - mierīgi ieelpojiet un izelpojiet. Sajūtiet vēsumu vai siltumu savā ķermenī. Ieklausieties skaņās, kas ir Jums apkārt. Vai varat izbaudīt mierīgu pastaigu bez steigas? Kas notiek, kad Jūs palēniniet gaitu?
18. Kamēr mašīna uzsilst, pasēdiet klusumā un mierā, un mēģiniet pārslēgt prātu no darba uz mājām. Izmantojiet brīdi, lai vienkārši būtu - izbaudiet mirkli. Jūs dodaties no viena pilna laika darba uz otru - mājām.
19. Braukšanas laikā pievērsiet uzmanību, vai Jūs nesteidzaties. Kā Jūs to izjūtat? Kā Jūs varētu pārvarēt šo steigšanās sajūtu? Atcerieties, ka Jūs varat savas emocijas un sajūtas kontrolēt vairāk, nekā Jūs paši domājat.
20. Pirms apstāšanās pie mājas, koncentrējiet savas domas uz mājas dzīvi, nevis darbu.
21. Mājās pārģērbiet darba drēbes uz mājas drēbēm. Šis vienkāršais solis var palīdzēt „pārslēgties” no vienas lomas uz citu. Sasveicinieties ar ikvienu ģimenes locekli, ieskatieties katram acīs. Ja iespējams izbaudiet 5-10 minūšu klusumu un mieru. Ja dzīvojat viens, izbaudiet mājās esošo klusumu, paša veidoto vidē.