padoms.lv » Darbs » Kā kļūt par pašnodarbināto?

Kā kļūt par pašnodarbināto?



Kā kļūt par pašnodarbināto?

Kļūt par pašnodarbinātu personu - lielisks risinājums cilvēkiem, kuri vēlas patstāvīgi veikt kādu saimniecisku darbību, bet būtībā nevēlas dibināt firmu, jo ar to saistāma sarežģītāka grāmatvedība un lielāki izdevumi – nereti pat nepieciešamība pēc kredīta uzņēmumam. Pašnodarbināto personu lielākā motivācija parasti ir tas, ka pašnodarbināta persona ir priekšnieks sev pašam un ir iespējams plānot savus ikdienas darbus patstāvīgi, taču ir vēl citas dažādas priekšrocības un informācija, kas pašnodarbinātām personām ir jāņem vērā.

Kas ir pašnodarbināta persona?

Daudzi no mums ir dzirdējuši terminu “pašnodarbinātais”, taču ne visi pilnībā saprot, ko nozīmē būt par pašnodarbinātu personu. Pašnodarbināta persona ir saimnieciskās darbības veicēja, kura veic arī sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Tas nozīmē, ka konkrētais cilvēks no saviem ienākumiem oficiāli maksā sociālo nodokli, kā arī apmaksā IIN. Pašnodarbināta persona var veikt individuālu darbu, par to saņemt atlīdzību, taču personas faktiskajai dzīves vietai ir jābūt Latvijā.

Kā reģistrēties par pašnodarbināto?

Lai kļūtu par pašnodarbināto, nepieciešams veikt reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā klātienē vai attālināti. Viennozīmīgi, VIDS EDS sistēmā būs ļoti ērti veikt reģistrāciju, neizejot no mājas. Nepieciešams aizpildīt veidlapu “Nodokļu maksātāja (fiziskas personas) reģistrācija”, kurā būs jānorāda arī saimniecisko darbību statiskās klasifikācijas kods, jeb NACE2 kods. Kad būsiet veikuši reģistrāciju, tad VID ar Jums sazināsies tuvāko dienu laikā, lai konkretizētu informāciju, kas nepieciešama pašnodarbinātās personas reģistrācijai.

Ja esat ieplānojis piedāvāt pakalpojumu vai produktu, par kuru apmaksa tiks veikta ar bankas karti vai skaidrā naudā, tad Jums būs nepieciešams reģistrēt arī elektronisko kases aparātu.

Jāņem vērā arī tas, ka pašnodarbinātajam ir jāizmanto VID EDS sistēma, lai iesniegtu dažādus pārskatus un nodokļu deklarācijas.

Kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam?

Pašnodarbinātās personas reģistrācijas procesā Jums būs jāizvēlas režīms, kādā maksāsiet nodokļus. Ir dažādi nodokļu maksāšanas režīmi:

  • Standarta maksāšanas režīms jeb pilna IIN maksāšanas režīms. Ienākuma nodoklis tiek aprēķināts no Jūsu peļņas un tiek piemērota progresīvā ienākuma nodokļa likme, kas nozīmē to, ka ienākuma nodoklis palielinās, līdz ar Jūsu ienākumu apmēra palielināšanos.
  • Mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanas režīms. Izvēloties šo maksāšanas režīmu, IIN un sociālais nodoklis ir apvienoti, un tie jāmaksā no Jūsu kopējiem ienākumiem. Procentu likme paliek nemainīga, kas ir 15 %.
  • Autoratlīdzība. Izvēloties autoratlīdzību, sociālo nodokli un IIN sedz pasūtītājs, kas nozīmē to, ka Jūs vienkārši saņemat konkrēto honorāru, kas atrunāts līgumā.
  • Patentmaksa. Šis maksāšanas režīms ir piemērojams tikai konkrētu nozaru speciālistiem, kā piemēram, amatniekiem, fotogrāfiem, u. c. Patentmaksa tiek piemērota neatkarīgi no ienākumu ajoma.


Iesaki citiem


Komentāri